Neskončno dolg izlet
Predstavljati sodobne probleme in delo matematika na poljuden in širši javnosti dostopen način je lahko dandanes svojevrsten izziv tudi za vrhunskega raziskovalca. Živimo namreč v času, ko so izjemni tehnološki dosežki vsakomur dostopni zgolj s pritiskom na gumb in smo kar nekako ponosni, da nam ni treba nič vedeti o njihovem delovanju. Tako zlahka pozabimo na tisočletna odkritja matematikov: filozofov, zvezdogledov, zemljemercev, inženirjev, kozmologov, ekonomistov, računalničarjev in drugih, katerih spoznanja oblikujejo današnji svet.
Ali je sploh še mogoče mladim približati pravo matematiko - ta čudoviti jezik idej, ustvarjalnosti in domišljije – ko pa se zdi, da je za dijake pomembno le še rutinsko reševanje maturitetnih nalog brez kakršnegakoli razumevanja časa in okolja, v katerem matematika nastaja?
Verjamem, da lahko z letošnjim ciklom Izletov v matematično vesolje nagovorimo tudi tiste, ki o tem dvomijo. Veseli me, da so se našemu povabilu k sodelovanju odzvali predavatelji, ki imajo kljub mladosti že pestre mednarodno obarvane življenjepise, so predani raziskovalci in zavzeti pedagogi, hkrati pa so tako ali drugače povezani tudi z našo fakulteto. Želim si, da bi tovrstna večerna srečanja postala neskončno dolg izlet: tradicionalno druženje primorskih brihtnih glav ob zanimivih znanstvenih odkritjih in nabrušenih predavateljih z različnih slovenskih in tujih ustanov.
Prof. dr. Dragan Marušič, dekan UP FAMNIT